NRD Начало
Петък, 22 Ноември 2024
Начало Авансцена Биография: Димо Коларов
4440
Авансцена

Биография: Димо Коларов

Името на големия български оператор Димо Коларов стои зад „Козият рог“, „Бялата стая“, „Капитан Петко войвода“ – общо над 70 игрални, документални и телевизионни филми. Димо Коларов е роден на 16 ноември 1924 г. в Попово. Началното и средното си образование завършва в родния си град

| 16 Ноември 2024, 10:38 ч.
Биография: Димо Коларов
Биография: Димо Коларов
Снимка © Димитър Божинов

Името на големия български оператор Димо Коларов стои зад „Козият рог“, „Бялата стая“, „Капитан Петко войвода“ – общо над 70 игрални, документални и телевизионни филми.

Пернишкият скулптор Евгени Димов ще дари статуя на сурвакар от светъл гранит на Община Перник, това съобщи заместник-кметът Стефан Кръстев.  

По време на последното заседание на общинския съвет, бе взето решението пред сградите на Община Перник и Областната администрация, да бъде изграден фундамент, висок около метър, на който да бъде поставена статуята.

„По този начин ще се получи разнообразяване и стилизиране на градската среда. Позитивно е, че общинският съвет прие докладната записка, очакваме в най-кратки срокове да изградим фундамента и статуята да бъде монтирана навреме“, допълни заместник-кметът.

Скулптурата ще бъде висока около три метра. Кръстев уточни, че все още се изработва, но скоро ще бъде представена на обществеността.

Стефан Кръстев допълни, че преди Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“ –

Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море - 31 октомври.

Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан.

Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов. 

Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията. 

В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От т

В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе". 

Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм".

По думите на доц. Донев, откритите архиви от началото на 20-и век сочат, че филмовата култура у нас е била на високо ниво. Макар и част от актьорите да се е налагало да влизат и в административни роли, когато не са пред камера, хората, ангажирани с това изкуство, са се старали да създадат необходимата организация при заснемането и разпространението на първите български филми.

Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен

Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов са актьорите, които на 15 октомври представят пиесата „Семейството“ в Народно читалище „Развитие – 1892“ – Бяла Слатина.

От културната институция информират, че автор на постановката е Орлин Дяков. Тя е от афиша на театър "Сълза и смях".

Една жена очаква да й предложат брак, инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. Спектакълът поставя въпросите дали е възможно семейството да запълни липси и кога употребяваме лъжата, за да спасим бъдещето си. „Семейството“ е една забавна история, която може да ви накара да се смеете, а може би ще отроните и една сълза, описват постановката организаторите на събитието.

След Бяла Слатина пиесата се представя до края на месец октомври в София, в Раднево и в Пирдоп, съобщават

Женска котка има повече свобода в Афганистан, отколкото една жена, каза холивудската актриса Мерил Стрийп по време на събитие в Организацията на обединените нации (ООН) в Ню Йорк, цитирана от Ройтерс. Така тя се опитва да накара световните лидери да се съсредоточат върху тежкото положение на афганистанските жени и момичета.

"Начинът, по който ... това общество беше преобърнато, е поучителна история за останалата част от света", заяви Стрийп на събитие в рамките на Общо събрание на ООН в опит да насърчи включването на жени в бъдещото развитие на Афганистан.

Талибаните завзеха властта в страната през август 2021 г., когато водените от САЩ сили се изтеглиха след 20-годишна война. ООН се стреми към единен глобален подход за справяне с талибаните, които потъпкват правата на жените, припомня Ройтерс.

Те забраняват на повечето момичета да посещават гимназия, а на жени

Димо Коларов е роден на 16 ноември 1924 г. в Попово. Началното и средното си образование завършва в родния си град. Като ученик къса билетите и мете пода в местното кино и вече знае, че киното е голямата му любов. В свободното си време свири на цигулка и акордеон и прави снимки с фотоапарат, подарен от родителите му. За задължителната казарма е разпределен в зенитната артилерия, в Горна Оряховица, но впоследствие е преместен в музикалния взвод, заради артистичните си умения.

ПОПОВО – БЕЛГРАД – ПРАГА

След казармата, на двадесет години, се завръща в Попово. През 1946 г.  заминава за Прага, където баща му го изпраща да учи медицина. Поради липса на средства, успява да си купи билет за влака само до Белград, където щастлива случайност го срещна с богата словенка и нейното бебе. Тя му купува билет до Прага и така Димо Коларов пристига в града без пари и работа. За да се издържа, той свири с група улични музиканти и пренася сандъци с кинооператорска техника.

От хората, с които работи, научава, че в града има прием на студенти за кинооператори и решава да кандидатства. Той е приет в Академията за изящни изкуства, в Прага, в специалността „Операторско майсторство“ при проф. Карол Плицка през 1947 г. По време на следването си работи като асистент-оператор в Чехословашката кинохроника.

„Това беше време на големи радости и трудности. Ще повтаря – много добре се чувствах в чехословашката си кинохроника, тъй като преодолявах както професионалната си неопитност, така и сложността на времето, а това ме изграждаше като човек и творец. Несгодите ме закаляваха“, разказва Димо Коларов през 1974 г.

В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина. 

Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия. 

Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani)

Две премиери за месец октомври подготвят от Драматично-куклен театър – Враца, съобщиха от културната институция.

„Полковникът и птиците“, под режисурата на Борис Панкин и текст на Христо Бойчев, с участието на Христо Шопов, се представя на врачанска сцена на 23 октомври. Детското представление „Пинокио“ по Карло Колоди с режисьор Венцислав Асенов ще се играе на 25 октомври в Дом на енергетика в Козлодуй. Ден по-късно е представлението и през врачанската публика.  

През месеца се провеждат турнета на трупите от театъра в София, Своге, Поморие, Годеч, Белово, Белоградчик, Вършец, Козлодуй, Берковица, Мизия, Оряхово, Бистрица, Марково и др. Ще бъдат представени постановката „Роклята беглец“, „Добре дошли в България 2“, както и премиерните спектакли „Кошмарна комедия“ и „Пълен напред“, допъл

Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия, каза директорът на Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ доц. д-р Калина Иванова. Тя участва в научен форум, посветен на събитието, провел се в Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново в навечерието на 6 септември. Част от него беше и откриването на изложбата, озаглавена "Съединението - събития и личности“, показваща оригинални документи и снимки от фондовете на Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий“ и Регионална библиотека "Петко Р. Славейков" – Велико Търново.

Библиотечната статистика показва, че темата за Съединението вълнува читателите, независимо от разстоянието на времето, посочи доц. Иванова. „Днес интересът на младото поколение е още по-силен, защото сега има много повече и

Група „Сигнал“ гостува за първи път в Пловдив със симфоничен оркестър, съобщават организаторите от Event Masters.

„Уникален музикален спектакъл очаква жителите и гостите на града, на 25 септември. За пръв път Градът под тепетата посреща обичаната рок група „Сигнал“, заедно с 40 музиканти симфоничен оркестър от Симфониета Враца. Шоуто носи името „Сигнал Symphonic“ и е първият такъв проект в историята на групата. Той бе представен с грандиозен успех в зала 1 на НДК, в края на миналата година, по повод творческия юбилей на бандата, и представи най-големите й хитове в нов и различен вариант. След това последваха емоционални концерти в Бургас и Варна“, разказват организаторите.

В програмата звучат песни като „Липсваш ми“, „Спри се“, &b

Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.

Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.

По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта. 

Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен

НАД 70 ФИЛМА

През 1950 г. Димо Коларов е поканен за асистент на оператора Васил Халиолчев за снимките на игралния филм „Калин Орелът“, който слага началото на кариерата му в игралното кино. След дипломирането си той се завръща в родината и започва работа като оператор в студията за научнопопулярни и документални филми „Време“.

От 1954 г. е оператор в студията за игрални филми „Бояна“, където остава през целия си творчески път.

Първия си самостоятелен игрален филм той снима през 1958 г. – „Хайдушка клетва“ на режисьора Петър Василев. „Винаги сам стоя зад камерата. Не от егоизъм. Просто, когато не съм на окуляра, все ми се струва, че нищо не правя за филма, а иначе всичко виждам пръв, усещам сътворяването на кадрите, движението на лентата. Обичам да слушам безмълвната песен на камерата“, казва Димо Коларов.

Снима с режисьорите Рангел Вълчанов, Методи Андонов, Неделчо Чернев, Ирина Акташева, Христо Писков.

Оператор е на някои от най-популярните български игрални филми – „Козият рог“, „Инспекторът и нощта“, „Вълчицата“, „Бялата стая“, „Няма нищо по-хубаво от лошото време“, „Капитан Петко войвода“, „Изгори, за да светиш“, „Фалшификаторът от „Черния кос“. В творческата си биография има над 70 филма – игрални, документални и телевизионни.

Умира на 23 февруари 1997 г.

ПРИЗНАНИЕ

Димо Коларов е носител на орден „Кирил и Методий“ (втора степен, 1963), на орден „Народна република България“ (втора  степен) по повод 60-годишнината му през 1984 г.

Носител на наградата на Съюза на филмовите дейци за операторско майсторство за филма „Понеделник сутрин“ през 1989 г. За работата си във филма „Козият рог“ получава две международни награди – на фестивала в Карлови Вари, Чехия, за операторско майсторство, и „Сребърен Хюго“ – в Чикаго, САЩ, за черно-бяла фотография.

От 1998 г. в Попово, в негова памет, се организира фестивал за операторско майсторство „Златното око“ с международно участие. Той се провежда на всеки две години и е един от малкото фестивали в Европа за операторско майсторство. От 1 октомври 2018 г. Домът на културата в родния му град носи неговото име.

Не пропускайте важните новини от деня. Последвайте ни в Google News Showcase
Бъдете информани с нашите тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6: Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч.
От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Лейди Гага, рок групата „Грийн дей“ и американският рапър Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на музикалния фестивал „Коачела“ през април 2025 г., предаде АФП. ...
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък на 23 ноември. Това съобщават от галерията в официалната си фейсбук страница. Събитието е ...
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков" на 11 декември, съобщиха от културната институция. В него участват актьорит ...
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Изпълнителят Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни. Това ще се случи по време на неговия концерт на 2 декември в Културен дом НХК в Бургас, съобщи Стефан Илче ...
ОЩЕ ОТ ДНЕС
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европейски театри с авангардните си постановки, е застрашен от фалит заради големите бюджетни съкращения, п ...
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Фестивалът на оперното и балетно изкуство (ФОБИ) в Стара Загора дава посока в лабиринта от музикални събития, каза директорът на Държавната опера в града Огнян Драганов при открива ...
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Певецът Стромай беше отличен от краля на Белгия - Филип, за изключителни заслуги в областта на изкуството, литературата или науката, на церемония в двореца в Брюксел, предаде АФП. ...
Pink Floyd History ще възродят магията на легендарната група
Спектакълът Pink Floyd History Live е музикално и мултимедийно шоу, което пресъздава пет десетилетия музикални шедьоври на легендарната група Pink Floyd. Водени от страстта си към ...
Венецианският театър „Ла Фениче“ отмени първото си представление за сезона
Венецианският музикален театър „Ла Фениче“ във Венеция отмени първото си представление за сезона за първи път от повече от 30 години насам поради протест на персонала, ...
Тикер в 01:00 ч.
Берлинският театър „Шаубюне“, който е един от най-известните европей ...
Начало Авансцена
4440
Авансцена

Биография: Димо Коларов

Димо Коларов е роден на 16 ноември 1924 г. в Попово.Началното и средното си образование завършва в родния си град. Като ученик къса билетите и мете пода в местното кино и вече знае, че киното е голямата му любов. В свободното си време свири на цигулка и акордеон и прави снимки с фотоапарат, подарен от родителите му. За задължителната казарма е разпределен в зенитната артилерия, в Горна Оряховица, но впоследствие е преместен в музикалния взвод, заради артистичните си умения.

| 16 Ноември 2024, 10:38 ч.
СЛУШАЙТЕ НОВИНАТА
Биография: Димо Коларов
Биография: Димо Коларов
Снимка © Димитър Божинов

Името на големия български оператор Димо Коларов стои зад „Козият рог“, „Бялата стая“, „Капитан Петко войвода“ – общо над 70 игрални, документални и телевизионни филми.

Димо Коларов е роден на 16 ноември 1924 г. в Попово. Началното и средното си образование завършва в родния си град. Като ученик къса билетите и мете пода в местното кино и вече знае, че киното е голямата му любов. В свободното си време свири на цигулка и акордеон и прави снимки с фотоапарат, подарен от родителите му. За задължителната казарма е разпределен в зенитната артилерия, в Горна Оряховица, но впоследствие е преместен в музикалния взвод, заради артистичните си умения.

Пернишкият скулптор Евгени Димов ще дари статуя на сурвакар от светъл гранит на Община Перник, това съобщи заместник-кметът Стефан Кръстев.  

По време на последното заседание на общинския съвет, бе взето решението пред сградите на Община Перник и Областната администрация, да бъде изграден фундамент, висок около метър, на който да бъде поставена статуята.

„По този начин ще се получи разнообразяване и стилизиране на градската среда. Позитивно е, че общинският съвет прие докладната записка, очакваме в най-кратки срокове да изградим фундамента и статуята да бъде монтирана навреме“, допълни заместник-кметът.

Скулптурата ще бъде висока около три метра. Кръстев уточни, че все още се изработва, но скоро ще бъде представена на обществеността.

Стефан Кръстев допълни, че преди Международния фестивал на маскарадните игри „Сурва“ –

Изложба подводна фотография беше открита на входа на Морската градина във Варна на Международния ден на Черно море - 31 октомври.

Тя е инициатива на Фондация „Креа“ и включва фотоси на обитатели на Черно море и на Световния океан.

Автори са един от доайените на подводната фотография в България Любомир Клисуров и Мартин Христов. 

Представяме Черно море и Световния океан заедно, за да подчертаем тяхната взаимосвързаност. Нашето море е част от глобалната екосистема с водни басейни и влошаването на състоянието дори само на един от тях има своите последици върху Световния океан, отбеляза Мария Иванова от фондацията. 

В първата част на изложбата са показани кадри, в които Любомир Клисуров е „уловил” в естествената им среда двойка морски кончета, лихнус, ято платерини, актинии, известни още като морски хризантеми, калкан. От т

В разказ за живота на Васил Гендов и първите години на филмовото изкуство в България се превърна днешната "Среща с автограф", част от програмата на фестивала "Есенни театрални срещи в Русе". 

Тя беше с киноведа доц. д-р Александър Донев в Камерната зала на Доходното здание в града. На нея той разговаря и с представители на групата за алтернативно кино" Русе филм".

По думите на доц. Донев, откритите архиви от началото на 20-и век сочат, че филмовата култура у нас е била на високо ниво. Макар и част от актьорите да се е налагало да влизат и в административни роли, когато не са пред камера, хората, ангажирани с това изкуство, са се старали да създадат необходимата организация при заснемането и разпространението на първите български филми.

Александър Донев посочи, че основоположникът на българското кино Васил Гендов е бил изключително инициативен и продуктивен

Христо Гърбов, Деси Бакърджиева, Васил Драганов и Цветан Николов са актьорите, които на 15 октомври представят пиесата „Семейството“ в Народно читалище „Развитие – 1892“ – Бяла Слатина.

От културната институция информират, че автор на постановката е Орлин Дяков. Тя е от афиша на театър "Сълза и смях".

Една жена очаква да й предложат брак, инкасаторът за студената вода може да стане баща, а доставчикът на храна – майка. Спектакълът поставя въпросите дали е възможно семейството да запълни липси и кога употребяваме лъжата, за да спасим бъдещето си. „Семейството“ е една забавна история, която може да ви накара да се смеете, а може би ще отроните и една сълза, описват постановката организаторите на събитието.

След Бяла Слатина пиесата се представя до края на месец октомври в София, в Раднево и в Пирдоп, съобщават

Женска котка има повече свобода в Афганистан, отколкото една жена, каза холивудската актриса Мерил Стрийп по време на събитие в Организацията на обединените нации (ООН) в Ню Йорк, цитирана от Ройтерс. Така тя се опитва да накара световните лидери да се съсредоточат върху тежкото положение на афганистанските жени и момичета.

"Начинът, по който ... това общество беше преобърнато, е поучителна история за останалата част от света", заяви Стрийп на събитие в рамките на Общо събрание на ООН в опит да насърчи включването на жени в бъдещото развитие на Афганистан.

Талибаните завзеха властта в страната през август 2021 г., когато водените от САЩ сили се изтеглиха след 20-годишна война. ООН се стреми към единен глобален подход за справяне с талибаните, които потъпкват правата на жените, припомня Ройтерс.

Те забраняват на повечето момичета да посещават гимназия, а на жени

ПОПОВО – БЕЛГРАД – ПРАГА

След казармата, на двадесет години, се завръща в Попово. През 1946 г.  заминава за Прага, където баща му го изпраща да учи медицина. Поради липса на средства, успява да си купи билет за влака само до Белград, където щастлива случайност го срещна с богата словенка и нейното бебе. Тя му купува билет до Прага и така Димо Коларов пристига в града без пари и работа. За да се издържа, той свири с група улични музиканти и пренася сандъци с кинооператорска техника.

В Девня за осми път се провежда античният фестивал „Марцианопол - животът в Древния град“. На арената на Античния амфитеатър посетителите могат да видят възстановки на борби, древни ритуали и изпълнения на групи реконструктори от България и чужбина. 

Гладиаторски дуели, военни ритуали, демонстрации на легионерски строй и конна езда представят българските сдружения Via Preatoria от София, „Авитохол“ и „Величие“ от Варна, Ludus Luperkalis от Ямбол, „Мадарски конник“ от Обзор както и румънските гости Nokors от Букурещ, Asociatia Culturala Tomis от Констанца и Ludus Apulensis от Алба Юлия. 

Марцианопол е бил един от най-важните римски градове на Балканите. Преди повече от две хилядолетия, през есента, когато войските се завръщали в Рим от поход, започвал главният празник в империята, т.нар. Римски игри (Ludi Romani)

Две премиери за месец октомври подготвят от Драматично-куклен театър – Враца, съобщиха от културната институция.

„Полковникът и птиците“, под режисурата на Борис Панкин и текст на Христо Бойчев, с участието на Христо Шопов, се представя на врачанска сцена на 23 октомври. Детското представление „Пинокио“ по Карло Колоди с режисьор Венцислав Асенов ще се играе на 25 октомври в Дом на енергетика в Козлодуй. Ден по-късно е представлението и през врачанската публика.  

През месеца се провеждат турнета на трупите от театъра в София, Своге, Поморие, Годеч, Белово, Белоградчик, Вършец, Козлодуй, Берковица, Мизия, Оряхово, Бистрица, Марково и др. Ще бъдат представени постановката „Роклята беглец“, „Добре дошли в България 2“, както и премиерните спектакли „Кошмарна комедия“ и „Пълен напред“, допъл

Велико Търново има голям принос за успешната реализация на Съединението между Княжество България и Източна Румелия, каза директорът на Регионална библиотека „Петко Р. Славейков“ доц. д-р Калина Иванова. Тя участва в научен форум, посветен на събитието, провел се в Музей „Възраждане и Учредително събрание“ във Велико Търново в навечерието на 6 септември. Част от него беше и откриването на изложбата, озаглавена "Съединението - събития и личности“, показваща оригинални документи и снимки от фондовете на Национална библиотека "Св. св. Кирил и Методий“ и Регионална библиотека "Петко Р. Славейков" – Велико Търново.

Библиотечната статистика показва, че темата за Съединението вълнува читателите, независимо от разстоянието на времето, посочи доц. Иванова. „Днес интересът на младото поколение е още по-силен, защото сега има много повече и

Група „Сигнал“ гостува за първи път в Пловдив със симфоничен оркестър, съобщават организаторите от Event Masters.

„Уникален музикален спектакъл очаква жителите и гостите на града, на 25 септември. За пръв път Градът под тепетата посреща обичаната рок група „Сигнал“, заедно с 40 музиканти симфоничен оркестър от Симфониета Враца. Шоуто носи името „Сигнал Symphonic“ и е първият такъв проект в историята на групата. Той бе представен с грандиозен успех в зала 1 на НДК, в края на миналата година, по повод творческия юбилей на бандата, и представи най-големите й хитове в нов и различен вариант. След това последваха емоционални концерти в Бургас и Варна“, разказват организаторите.

В програмата звучат песни като „Липсваш ми“, „Спри се“, &b

Изложбата „Съхранение“ на Надежда Олег Ляхова се удължава и може да бъде посетена в къща музей „Вера Недкова“ до 15 ноември, обявиха от Националната галерия.

Както информирахме, изложбата е курирана от Диана Драганова-Щир.

По думите на екипа на изложбата в основата й е възможността за личен прочит и задълбочено изследване на темата за съхранението на музея като институция и същевременно пренасянето на паметта. 

Надежда Олег Ляхова е родена през 1960 г. Тя е автор на видеа, инсталации, акции, обекти. Използва хартия, ламарина, пирони, лъжици, сапун, пясък, лед, сладолед, захарен памук, фотоапарат и камера. Правила е самостоятелни изложби в Little Bird Place, София, галерия „Структура“, София, галерия „Аросита“, София, Софийската градска художествена галерия, „Склада“, София, Центъра за съвремен

От хората, с които работи, научава, че в града има прием на студенти за кинооператори и решава да кандидатства. Той е приет в Академията за изящни изкуства, в Прага, в специалността „Операторско майсторство“ при проф. Карол Плицка през 1947 г. По време на следването си работи като асистент-оператор в Чехословашката кинохроника.

„Това беше време на големи радости и трудности. Ще повтаря – много добре се чувствах в чехословашката си кинохроника, тъй като преодолявах както професионалната си неопитност, така и сложността на времето, а това ме изграждаше като човек и творец. Несгодите ме закаляваха“, разказва Димо Коларов през 1974 г.

НАД 70 ФИЛМА

През 1950 г. Димо Коларов е поканен за асистент на оператора Васил Халиолчев за снимките на игралния филм „Калин Орелът“, който слага началото на кариерата му в игралното кино. След дипломирането си той се завръща в родината и започва работа като оператор в студията за научнопопулярни и документални филми „Време“.

От 1954 г. е оператор в студията за игрални филми „Бояна“, където остава през целия си творчески път.

Първия си самостоятелен игрален филм той снима през 1958 г. – „Хайдушка клетва“ на режисьора Петър Василев. „Винаги сам стоя зад камерата. Не от егоизъм. Просто, когато не съм на окуляра, все ми се струва, че нищо не правя за филма, а иначе всичко виждам пръв, усещам сътворяването на кадрите, движението на лентата. Обичам да слушам безмълвната песен на камерата“, казва Димо Коларов.

Снима с режисьорите Рангел Вълчанов, Методи Андонов, Неделчо Чернев, Ирина Акташева, Христо Писков.

Оператор е на някои от най-популярните български игрални филми – „Козият рог“, „Инспекторът и нощта“, „Вълчицата“, „Бялата стая“, „Няма нищо по-хубаво от лошото време“, „Капитан Петко войвода“, „Изгори, за да светиш“, „Фалшификаторът от „Черния кос“. В творческата си биография има над 70 филма – игрални, документални и телевизионни.

Умира на 23 февруари 1997 г.

ПРИЗНАНИЕ

Димо Коларов е носител на орден „Кирил и Методий“ (втора степен, 1963), на орден „Народна република България“ (втора  степен) по повод 60-годишнината му през 1984 г.

Носител на наградата на Съюза на филмовите дейци за операторско майсторство за филма „Понеделник сутрин“ през 1989 г. За работата си във филма „Козият рог“ получава две международни награди – на фестивала в Карлови Вари, Чехия, за операторско майсторство, и „Сребърен Хюго“ – в Чикаго, САЩ, за черно-бяла фотография.

От 1998 г. в Попово, в негова памет, се организира фестивал за операторско майсторство „Златното око“ с международно участие. Той се провежда на всеки две години и е един от малкото фестивали в Европа за операторско майсторство. От 1 октомври 2018 г. Домът на културата в родния му град носи неговото име.

Към първа страница Новини
Бъдете информани с нашите
тематични бюлетини:
Получавайте всеки ден най-вълнуващите новини от рубриката във входящата си поща. Допълнителна информация за регистрацията и процедурата за доставка и анулиране (отмяна) можете да получите в нашият раздел NRD Бюлетини или, като натиснете на връзката или по-долу.
Шест в 6:
Нашият сутрешен бюлетин
Получавайте шестте най-важни културни събития за деня, всяка сутрин в 6:00 ч. От понеделник до петък от нашия редактор Виолета Караянева
ОЩЕ ОТ РУБРИКАТА
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Лейди Гага, „Грийн дей“, Пост Малоун ще бъдат хедлайнери на фестивала „Коачела“ през 2025 г.
Екипът на Националния военноисторически музей гостува в Художествената галерия в Казанлък
Спектакълът „С гръб към залеза“ гостува на Драматично - куклен театър "Константин Величков"
Стефан Илчев ще представи пред публика две свои нови песни
Още от рубриката
ВРЕМЕ ЗА ЧЕТЕНЕ
   
Време за четене - месец Ноември
Препоръчани заглавия
ОЩЕ НОВИНИ
Калейдоскоп
Берлинският театър „Шаубюне“ е застрашен от фалит заради намаляване на бюджета
Авансцена
Фестивалът на оперното и балетно изкуство вдигна завеса за 54-ти път
Творчески отражения
Белгийският певец Стромай бе отличен от крал Филип
Още новини
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни.
Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.

NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени. Програма на NRD. Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.
ГОРЕ
Не изполваме интернет бисквитки. Не събираме лични данни и не споделяме такива с трети страни. Не прилагаме проследяващи или наблюдаващи маркетингови/рекламни системи.


NRD2 Култура © 2024 Всички права запазени.
Издател Nachrichtenabteilung DRF.
Публикуваното съдържание, текст, снимки и графики е защитено от Германското законодателство за Авторско право.